„Nagyon szeretem a citerámat, kicsit másképpen játszom rajta, mint a népzenészek, de a hangszer azonos. A budapesti tücsökmuzsika címet azért is választottam, mert (aki nem tudna latinul) gryllus jelentése tücsök.“
Ezzel az idézettel csábítottuk a közönséget Gryllus Dániel április 5-ei estjére a Szépkilátásba. Szép számban gyűltünk össze, és nem csalódtunk várakozásainkban.
A felnőtteknek szánt műsorban Ady, Kányádi, Szabó Lőrinc, Arany János és Weöres Sándor versei, valamint Örkény István egypercese mellett bibliai versek megzenésített változatait is élvezhettük.
Az est létrejöttét dr. Szerdahelyi Miklósnak, köszönhetjük, aki – húsz év itteni nyaralás után – tavaly költözött feleségével, Katalinnal Balatonakarattyára, és régi barátságot ápolnak Gryllus Dániellel.
Az 1969-ben alakult Kaláka együttes 2000. március 15-én, 30 éves jubileuma alkalmából Kossuth-díjat kapott, 2004-ben Prima Primissima kitüntetést, 2014-ben pedig Magyar Örökség Díjat vehettek át.
Kányádi Sándor írt róluk: „A Kaláka együttes elegáns, más muzsikusokkal össze nem téveszthető zenei tálcán nyújtja a verset a hallgatóknak.”
Gryllus Dániel furulyán, citerán, pánsípon, klarinéton és tárogatón játszik. Az akarattyai estre két citerát hozott magával. Az előadás közben bemutatta a hangszereket, mesélt történetükről, és a művek keletkezésének, előadásainak érdekes részleteit is megosztotta velünk.
Kedves Gryllus Dániel köszönjük a szép estét!
Sajnálom, de ezt kénytelen voltam kihagyni. Jó lett volna ott lenni!
KedvelésKedvelés